Sulama: Döşeme sonrası hazır çimler, 2 - 3 cm derinlikte sulanmalıdır. 15 gün sonra gün aşırı daha derin sulama yapılmalı, sıcak havalarda sulama gündüz geç, sabah erken saatlerde yapılmalıdır.

Hazır Çimin Biçilmesi: İlk çim, çim boyu 6 - 8 cm olduğunda 5 cm üzerinden diğer zamanlarda ise 4 - 5 cm yükseklikte biçilmelidir. Aşırı sıcaklarda çim biçme yüksekliği 5 cm olmalıdır.

Hazır Çim Havalandırma: Çok sıkışık zeminli çim alanları havalandırılmalıdır. Yeşil çim alanlarının büyüklüğüne göre ya da özel makinelerle havalandırma yapılmalıdır.

Çim Gübreleme: Çim kalıpları döşendikten sonra komple gübre ile takviye edilmelidir. Aşırı yanlış gübrelemeden sakınmalıdır. Azot, fosfor dengesi kurulmalıdır. Kışa girerken fosfor ağırlıklı buhar ve yaz aylarında azot ağırlıklı gübre kullanılmalıdır.

Hazır Çimleri İlaçlama: Çim içerisinde bulunan geniş yapraklı otlara karşı yabancı ot ilaçları kullanılmalıdır. Danaburnu, bozkurt, tel kurdu gibi toprak altı zaralılarına karşı kepekle haşlanmış zehirli yemler kullanılmalıdır. Farelere karşı özel zehirli yem uygulanmalıdır.

17 Ocak 2015

Paylaş