Hazır kalıp çim, kısa süreli uygulama olanağı ile zamandan kazandırır. Güçlü kök yapısı ve yoğun dokusu ile tutmama riski hiç yoktur, bakımı da çok kolaydır. Olgunlaşmış çim özel bir makine ile ince bir kalıp olarak kesilir ve rulo yapılarak istenilen toprak zemin üzerine halı serilir gibi döşenir.
Böylece çimin yeni yerinde olgunlaşması için aylar geçmesi gerekmez. Sıkı dokusu, yüzeyi tamamen örter. Canlı ve güçlü kökler, birkaç gün gibi çok kısa bir sürede yeni toprağı ile bütünleşir, uygulandığı yüzey ile mükemmel uyum sağlar; erozyonu önler; toz, çamur sorununu ortadan kaldırır. Gürültüyü, sesi, ısıyı emer. Karbondioksiti kullanarak havadaki oksijeni arttırır. Çevrenin görüntüsünü değiştirerek bulunduğu ortama estetik, kalite ve yatırım değeri katar.

Çim Alanlarının Hızlı ve Sorunsuz Yapımında En Sağlıklı ve Eşsiz Bir Yöntem

DOĞAL KALIP ÇİM DAHA GÜVENLİ - RULO ÇİM NEDİR?
Üretim çiftliklerinde özel bakıma tabi tutularak tohumdan üretilen yüksek kalitede çimin kalıplanarak, çimlendirilmek istenen alana montajın yapıldığı vejalatif bir yerleştirme metodudur.Hazır çim günümüz peyzajının en önemli parçası olarak kabul görmektedir.Menderes Oğlananası Beldesi’ndeki Hazır Çim Üretim Çiftliğimizde değişik tekstürlerde çim parklarımız mevcuttur. Zevkinize ve kullanım amacınıza göre tercih sizindir.

NİÇİN HAZIR ÇİM?
İdeal ortamda güçlüce yetiştirilen hazır çim tüm hastalık ve yabancı otlardan arındırılmıştır. Uygulama yerinde otlardan arındırılmıştır. Daha az su, daha az bakım ister. Sıcak yaz günlerinde hazır çimin sık formu kullanım çevresinde serinlik sağlar ve bol oksijen ihtiva eder. Sık yapılı hazır çim, hava kirleticiler için iyi bir filtredir. Çim alan oluşturmanın en sağlıklı, en hızlı ve en ekonomik yolu hazır çimdir. Çim sahanızın daha hızlı yapımı, yükleniciler için en seri biçimde iş teslimi çim alanının çok daha erken kullanımı Daha avantajlı, daha güvenli Her birim alan aynı özelliği kazanır (homojenlik) Örtme tutunma kapasitesi çok yüksek olduğundan en kısa sürede yararlanma ve en uzun süre kullanma Her amaca uygun çim yetiştiriciliği Çim sahanızın bir çok olumsuz koşullara karşı daha çok dirençli Basmaya dayanıklı, kaliteli görüntü Hastalıklara daha dayanıklı ve daha sağlıklı Çimlenme ve güçlü kök yapısıyla tutunma gücü İdeal düzeyde üstün kaplama yeteneği

Hazır Kalıp Çimin Özellikleri ve Kullanım Getirileri

 • Tümüyle doğal ve toprakta yetişen canlı çimdir.
 • Değişik kullanım amaçlarına uygun alanlara uygulanabilen çeşitler mevcuttur.
 • Hazır kalıp çim yılın her ayında döşeme olanağına sahiptir.
 • Uygun bakım (biçme, silindirleme, gübreleme, havalandırma, ilaçlama vb) yapıldığında döşeme çimler çok uzun yıllar hizmet verme özelliğindedir.
 • Sulama sabahın erken ya da akşamın geç saatlerinde yapılmalıdır.
 • Toprak 2 – 3 cm derinliğine kadar nemli tutulmalıdır.
 • Sulamaların gün aşırı yapılması daha yararlıdır.
 • Çimin yüksekliği 4 – 5 cm olmalıdır. Sıcak mevsimlerde çim boyu 5 – 6 cm tutulmalıdır.
 • Hazır çim döşenecek alanlar çimler gelmeden düzeltilip alt yapı hazırlıkları bitirilmiş olmalıdır.
 • Hazır paket çeşitli mantari hastalıklara karşı dirençli ithal varyetelerden üretilmektedir.
 • Ayrıca; basmaya dayanıklı sıcak soğuk ortamlara uyum sağlayabilen ince yapraklı her dem koyu yeşil rengi koruyan özelliktedir.
 • Derine kök indiren susuzluğa mukavim bitki besin maddelerine aşırı isteği olmayan çim varyetelerinden oluşmuştur. Çim alanlarından kedi köpek gibi ev hayvanları uzak tutulmalıdır.

Paylaş

Bilgi Almak İstiyorum